"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."

  • Yeni üyeler Neler Yapmalı, Nasıl Başlamalı? Detaylar için tıklayın
    Rütbeler ve genel görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
    Uzmanlık alanları hakkında bildirge için tıklayın
    Güncel forum kuralları için tıklayın

Android Android Programlama Dersleri - 2

Katılım
19 Eki 2016
Mesajlar
55
Merhaba,

Bir Android projesi çalıştırılacak app için gerekli tüm kaynak kodları içeren dosyaları içerir. Bu derste Android Studio ile nasıl bir proje oluşturacağımızı öğreneceğiz.
Bilgisayarınızda JDK, Android Studio ve SDK araçları kurulu olması gerekmektedir. Bunların kurulumunu henüz gerçekleştirmemişseniz lütfen önceki dersimizi buradan inceleyin:

Please, Giriş yap or Kayıt ol to view URLs content!


Android Studio ile yeni proje oluşturma:

Android projesini ilk başlattığınızda (açık olan bir projeniz yok ise) resimdeki Welcome penceresi ile karşılaşırsınız. Bu pencereden “Start a new Android Studio Project”i seçeceğiz. Daha önce çalıştığınız bir projeniz (açık olan bir projeniz) var ise File menüsü New Project diyerek yeni proje başlatabilirsiniz.

İlk proje oluştururken aşağıdaki pencerede birkaç bilgi istemektedir.

Application Name:
Kullanıcıların gördüğü uygulama adıdır. Bizim projemizde şimdilik adını “My Application” olarak belirledik.

Company Domain:
Uygulamamızın paket adına eklenecek şirket domain adresidir.

Package Name:
Paket adı projemizin tamamıyla benzersiz adıdır. Bir Android sistemine kurulacak paketlerin her biri benzersiz adda olmalıdır. Dolayısı ile Domain ile ilişkilendirilirse benzersiz bir ad bulunmuş olunur. Direkt olarak değiştirilebileceği gibi, Application Name ve Company Domain değiştirilirse kendisi de otomatik değişebilir.

Project Location:
Proje dosyalarınızın kaydedileceği yerdir.

Sonraki adıma geçtiğinizde sizden hangi ortam için proje oluşturacağınızın bilgisi istenecektir.

Phone And Tablet:
Telefon ve tabletler için uygulama geliştireceğiniz anlamını taşır. TV android televizyonlar için uygulama, Wear android giysiler (şimdilik sadece kol saati) için uygulama, Glass android gözlükler için uygulama geliştireceğiniz anlamını taşır.

Minimum SDK ayarlaması ile de hangi Android sürümleri için uygulama geliştireceğinizi ayarlarsınız. Bunun tercihi size kalmış. Aslında hangisi tercih edilmeli konusu içinde ayrı birkaç makale yazılması gerekir. API8 bir uygulama geliştirirseniz piyasadaki hemen hemen bütün Android sistemlerde çalışacaktır ancak uygulamanıza kazandıracağınız özelikler kısıtlı olacaktır. API21 bir uygulama geliştirirseniz piyasaya yeni çıkmış veya çıkacak cihazlarda çalışacak ama piyasada dolanan eski sistemlerde çalışmayacaktır.

Phone And Tablet seçtik, minimum SDK olarak da API8: Android 2.2 (Froyo) seçtik ve Next dedik.

Sonraki adımda Add an activity to mobile bölümünde Blank Activity seçtik. Bu seçim uygulamanızın bir nevi arayüzü gibi düşünebilirsiz.

Sonraki adımda Activity Name, Layout Name gibi ayarlara şimdilik dokunmadık. Sonraki derslerde ne işe yaradığını anlayacağız. Finish dedik ve ayarlarımız dahilinde “Hello World!” diyen bir uygulama oluşturmuş olduk. İlk uygulamamız hayırlı olsun.

Bu oluşturduğumuz uygulamanın dosyalarını, ayarlarını bir sonraki makalemizde tek tek inceleyeceğiz.
 
Üst