"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."

  • Yeni üyeler Neler Yapmalı, Nasıl Başlamalı? Detaylar için tıklayın
    Rütbeler ve genel görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
    Uzmanlık alanları hakkında bildirge için tıklayın
    Güncel forum kuralları için tıklayın

Cordova ile Hibrit Mobil Uygulama Geliştirme

zoom

Üsteğmen
Katılım
9 Ocak 2017
Mesajlar
348
Merhaba arkadaşlar bu başlıkta size Cordova'dan bahsedeceğim. Apache Cordova kütüphanesini kullanarak basit bir şekilde mobil uygulama geliştirebilirsiniz. Mobil uygulama öyle gözünüzde büyütülecek bir olay değil. Cordova sayesinde bildiğimiz web programlama dilleri olan Html, Css ve Javascript kullanılarak mobil uygulama geliştirmeye imkan veriyor. Yanlış duymadınız bildiğiniz tasarım dilleri size mobil uygulama geliştirmenize olanak sağlıyor. Görsellik için bu iç dili kullanıyorsunuz. Arka plan işlemleri için de Javascript yeterli oluyor.

Bu geliştirdiğiniz uygulama hem Android'de hemde IOS platformunda çalışabilir. Geliştirdiğiniz uygulama Hibrit bir yapıdadır. Yani her platformda aynı görünüme sahiptir. Bildiğiniz gibi Android'de görüntülenen bir uygulama IOS'ta farklı görünebiliyor. Bu farklılığa Native denir. Cordova uygulamaları Hibrittir.

Bir diğer iyi özelliği ise öğrenmek hem daha kolay hem de daha masrafsızdır. Yüzlerce liralık kurslara ihtiyacınız yoktur. İnternetten Html, Css ve Javascript öğrenip basitten başlayarak uygulama geliştirebilirsiniz.

Native kodlama yapıldıktan sonra uygulamayı uygulama marketine başvurusu yaptıktan sonra kabul sürecinin ardından küçük bir değişiklik yapıldığında bile güncelleme için tekrar uygulama marketine başvurusu yapmak gerekmektedir. Ancak Microsoft CodePush ile uygulama marketi başvurusu yapmadan ilgili güncellemeyi kullanıcıya aktarmak mümkündür.

Bir çok avantajını saydık. Dezavantajı tabii ki var. Bu yapı oyun geliştirmek için pek işlevsel değildir. Daha çok form tabanlı mobil uygulamalar geliştirmek için tercih sebebi olabilir. Örneğin muhasebe hesaplarını yapan bir mobil uygulama geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için ayrı kodlama dillerini öğrenmek yerine Cordova kütüphanesi işinizi görecektir. Web yazılımcı olarak Cordova bilginiz iş görecektir. Başka bir örnek vermek gerekirse web sitenizin mobil uygulamasını geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Bu başlıkta Cordova ile mobil uygulama geliştirme konusuna değindik. Bir daha ki makalede görüşmek üzere, iyi çalışmalar..
 
Üst