"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."

• Yeni üyeler Neler Yapmalı, Nasıl Başlamalı? Detaylar için tıklayın
    Rütbeler ve genel görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
    Uzmanlık alanları hakkında bildirge için tıklayın
    Güncel forum kuralları için tıklayın

Yardım İyi Bir Yazılımcı Olabilmek için İyi Bir Matematikçi Olmak Gerekli mi ?

Qubi

Er
Selam, gördüklerim ve okuduklarıma göre, iyi bir yazılımcı olabilmek için iyi bir matematikçi olmakta gerekiyormuş. Algoritmalar, hesaplamalar ve sorunu anlama kısmı için önemliymiş. Dün ilk defa Python öğrenmeye başladım ve -bence- iyi gidiyorum. Matematiğim ezelden beridir kötü.

Sizce iyi bir yazılımcı olmak için iyi bir matematikçi olmak gerekir' argümanı doğru mudur ? Bu durumu onaylıyorsanız, matematiği nereden öğrenmeye başlamalıyım (hangi konu, sınıf, bölüm vs.) Duruma katılmıyorsanız neden ?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

KIZAGAN

Lojistik Grup Lideri
Yarbay
Görev/Org:
lojistik
"İyi bir yazılımcı olmak için iyi bir matematikçi olmakta gerekiyormuş" algısı yanlış.Tabiiki matematiğin temelleri olması gerekiyor.(Mantık,üst alma,Olasılık,cebir)vsr
Ama Matematik bilgin fazla derinlemesine olmadanda büyük işler başarabilirsin.Hem sen bir şeyi gönülden bir istekle istersen,başaramayacağın bir konu,bir ders yoktur.Bugüne kadar bu söze inanmazdım fakat yaşadıklarım fikrimi çok değiştirdi.Buda benden sana artı bir tavsiye olsun.
(Benim asıl işim yazılım değil,Sadece üstünkörü bir bilgim var)

Qubi

Er
Öncelikle yorumun için çok teşekkür ediyorum. Matematik temelleri her insanda oturmuştur. Fakat bu temel derken neyi kastediyorsunuz. Bir örnek vermek gerekirse Mantık dediniz. Sadece Mantığın temelini bilmek mi gerekir ? veya sadece 'temel cebir' konusunu bilmek yeter mi ? Yeterliyse/yeterli değilse bunları öğrenmek için hangi kaynaklardan yararlanmalıyım (Khan Academy, Udemy...)

KIZAGAN

Lojistik Grup Lideri
Yarbay
Görev/Org:
lojistik
Ben teşekkür ederim.Önceden söylediğim cümleyi yeniden tekrarlıyorum."İyi bir yazılımcı olmak için iyi bir matematikçi olmakta gerekiyormuş" algısı yanlış.Bunu öncelik olarak bilmelisin
Matematik temelleri dediğim örnekte gösterdiğimö gibi.Cebir,Mantık ve bazı "temel" matematik Konularına ihtiyacın var.Karmaşık sayılar,Limitler,türevler,integral,difarensiyel denklemler vb matematiğin derinine inen şeylere "alanına göre" gerek yoktur.Bu alandan bahsettiğim mesela sen bir muhasebeciye bir program yapmayacaksan gerek yok:)
Matematik konusunda kaynaklara gelince hiçbir fikrim yok.Matematikte bu zamana kadar büyük sıkıntı yaşamadıgım için böyle bir arayısa girmedim.Fakat senin için araştrıp uygun kaynaklar bulurum.
Tekarardan söyluyorum (= Benim asıl işim yazılım değil,Sadece üstünkörü bir bilgim var.

TzG

Er
İyi bir yazılımcı olmak için üst derecede matematik gerekir. Basit bir yazılımcı olmak istersen evet matematik gerekmiyor. Mobil yazılımcı olmak istiyorsan evet basit bir matematik gerekir. Ama gel gelelim gerçek bir yazılımcı olmak istiyorsan, üniversitede ilgili bölümü okuyup ardından matematik mühendisliği üzerine yüksek yapmak gerekir. Aksi taktirde uygulamalar yazan ve en fazla 5-6 bin lira alan bir yazılımcı olursun.

Sana sorayım savunma sanayi veya üst derece uygulama yapan insanların matematiği basit bir derecede bilme gibi bir olasılık var mı? Biraz mantık lütfen.

Qubi

Er
Çok mantıklı cümleler kuruyorsunuz. Python'da ortalara doğru geldim ve şuanlık bilgim yetiyor tabii program yazarken bambaşka olacak. Yapay Zeka Mühendisi olmak istiyorum ve 5-6 bin lira kazanan yazılımcı olmak istemiyorum. Bunun içinde çok çalışmam gerektiğini biliyorum. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim.

Codbar

Bölük Sistemi Sorumlusu
Albay
Uzmanlık Alanları:
Veritabanı Sistemleri
Yapay Zeka
Yazılım / Kodlama
Güzel bir soru kardeşim. Ben bilişim/yazilim üzerine 5. yilimi okuyorum. Öğrendiğim tek bir şey varsa o da ıngilizce, matematik ve bilgisayarı tanımaktır. @TzG dediğine de katılıyorum.(lakin istisnalar da mevcuttur illaki) Bu hayatta başarılı olmak istiyorsan diline ve bilimine sahip cikmalisin ve gelistirmelisin. Örnek en basitinden vermek gerekirse netflixin algoritmasina bi bak mantığına bak. Temelin matematik fonksiyonuna dayandığını vs... Sana matematik konusunda onerebilecegim kaynak(tabiki okuyan diğer arkadaşlarada);
Please, Giriş yap or Kayıt ol to view URLs content!
Başarılar dilerim.

Qubi

Er
Güzel yorumun için çok teşekkür ediyorum. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

S3F4_Ş4H

Teğmen
🇹🇷Matematik hiç yazılımda işe yaramasa bile zekayı geliştirir.🇦🇿
🇹🇷KickBoxcunun kollarını güçlendirmek için dumbell çalışması gibi.🇦🇿
🇹🇷%100 Çalışmalısın ve ağırlık vermelisin.🇦🇿
🇹🇷İyi çalışmalar.🇦🇿