"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."

• Yeni üyeler Neler Yapmalı, Nasıl Başlamalı? Detaylar için tıklayın
    Rütbeler ve genel görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
    Uzmanlık alanları hakkında bildirge için tıklayın
    Güncel forum kuralları için tıklayın

Python Python İle Öğrenci Takip Programı. (Python Dosya İşlemleri)

Öncelikle Merhabalar Kendi Yapmış Olduğum Öğrenci Takip Programını Öğretici Olması Sebebiyle Paylaşıyorum Umarım Faydalı Bir İçerik Olmuştur

turkz1-xcf.jpg

öncelikle kullanıcının işlemini seçmesi için bir menü oluşturdum ve input değeri ile verimi aldım sonra girilen verileri kaydetmem için kaydet adında bir fonksiyon oluşturdum ilk olarak devamın kısalımı anlamında dv adında bir veri oluşturdum ve altında bu değişkeni while dögüsüne bağladım
kişiden ad soyad numara 1.sınav ve 2.sınavını istedim onun alttında öğrencinin ortalamasını aldım ve satır verisi ile verilerim kaç karakter uzunluğunda olucak onu seçtim ve sonra aldığım verileri satır verime girdim yazdır.write komutu ile yazdım dosyama verileri ve altında kullanıcının veri girişine devam edip etmiyeceğini sordum. ve altında bir fonksiyon daha oluşturdum bunun adı ise goruntule oldu verilerimizi görüntülemek için kullanıcaz dosyamızı açtık ve altıdna bir değişken oluşturduk içine dosyayı oku komutunu yolladık ve bunu yazdırıp dosyamızı kapattık.turkz2-xcf.jpg

burda ise sil fonksiyonunu oluşturduk sileceğimiz öğrencinin numarasını aldık ve bir eski bir yeni adında dosya açtık eski olana ana dosyamızın adını verdik for döngüsü oluşturduk ve buna satır dedik in değeri olarak ise eskiyi verdik parçalar adında yeni bir değişken tanımladık satır.split komudu ile dosyamızdaki ilk veriyi yani numarayı seçtik yukarıdaki resimde .format koduna bakarsanız anlarsınız hemen altında yine ilk vermizi seçip numara.strip komudu ile sildik if oluşturduk eğer doğruysa başa dön dedik eğer değilse yeni dosyamıza yeni satır yaz dedik dosyaları kapattık en yukarıya import ettiğim os modulunu burda kullanıcaz bilgisayarımıza erişmek için os.remove ile eski dosyamızı sildik ve os.rename ile yeni dosyamızın adını değiştirip eskisinin adını koyduk yani hiç dosya silinmemiş gibi oldu en alta ise başta aldıımız bilgiyi yani seçim bilgisini if'e yönlendirdik ve altına fonkiyonlarımızın ismini yazdık

benden bu kadar sevgili ailem umarım yararlı olmuştur umarım sıkmamıştır iyi günler.

Ekran görüntüsü_2019-08-09_12-37-39.png

Codbar

Bölük Sistemi Sorumlusu
Albay
Uzmanlık Alanları:
Veritabanı Sistemleri
Yapay Zeka
Yazılım / Kodlama
Konuların devamını beklerim hocam.

Öncelikle Merhabalar Kendi Yapmış Olduğum Öğrenci Takip Programını Öğretici Olması Sebebiyle Paylaşıyorum Umarım Faydalı Bir İçerik Olmuştur

Ekli dosyayı görüntüle 5577

öncelikle kullanıcının işlemini seçmesi için bir menü oluşturdum ve input değeri ile verimi aldım sonra girilen verileri kaydetmem için kaydet adında bir fonksiyon oluşturdum ilk olarak devamın kısalımı anlamında dv adında bir veri oluşturdum ve altında bu değişkeni while dögüsüne bağladım
kişiden ad soyad numara 1.sınav ve 2.sınavını istedim onun alttında öğrencinin ortalamasını aldım ve satır verisi ile verilerim kaç karakter uzunluğunda olucak onu seçtim ve sonra aldığım verileri satır verime girdim yazdır.write komutu ile yazdım dosyama verileri ve altında kullanıcının veri girişine devam edip etmiyeceğini sordum. ve altında bir fonksiyon daha oluşturdum bunun adı ise goruntule oldu verilerimizi görüntülemek için kullanıcaz dosyamızı açtık ve altıdna bir değişken oluşturduk içine dosyayı oku komutunu yolladık ve bunu yazdırıp dosyamızı kapattık.Ekli dosyayı görüntüle 5578

burda ise sil fonksiyonunu oluşturduk sileceğimiz öğrencinin numarasını aldık ve bir eski bir yeni adında dosya açtık eski olana ana dosyamızın adını verdik for döngüsü oluşturduk ve buna satır dedik in değeri olarak ise eskiyi verdik parçalar adında yeni bir değişken tanımladık satır.split komudu ile dosyamızdaki ilk veriyi yani numarayı seçtik yukarıdaki resimde .format koduna bakarsanız anlarsınız hemen altında yine ilk vermizi seçip numara.strip komudu ile sildik if oluşturduk eğer doğruysa başa dön dedik eğer değilse yeni dosyamıza yeni satır yaz dedik dosyaları kapattık en yukarıya import ettiğim os modulunu burda kullanıcaz bilgisayarımıza erişmek için os.remove ile eski dosyamızı sildik ve os.rename ile yeni dosyamızın adını değiştirip eskisinin adını koyduk yani hiç dosya silinmemiş gibi oldu en alta ise başta aldıımız bilgiyi yani seçim bilgisini if'e yönlendirdik ve altına fonkiyonlarımızın ismini yazdık

benden bu kadar sevgili ailem umarım yararlı olmuştur umarım sıkmamıştır iyi günler.

Ekli dosyayı görüntüle 5581
kayıtlar keşke sqlite üzerinden olsaydı. bu programı geliştirebilirsin