"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."

• Yeni üyeler Neler Yapmalı, Nasıl Başlamalı? Detaylar için tıklayın
    Rütbeler ve genel görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
    Uzmanlık alanları hakkında bildirge için tıklayın
    Güncel forum kuralları için tıklayın

Sosyal Mühendislik Taktiği #1

gizemli_hacker

Üsteğmen
Herkese Merhaba
Bugün sizlere basit düzeyde bir sosyal mühendislik konusu anlatacağım.
Öncelikle sosyal mühendislik nedir ?

sosyal-mühendislik-nedir-ne-değildir.jpg

Bilgi güvenliği bağlamında sosyal mühendislik, eylemleri gerçekleştirmeye veya gizli bilgileri ifşa etmeye yönelik olarak insanların psikolojik manipülasyonudur.

Hepimizin bu alanlarda kullandığı sosyal mühendislik te örnek bir senaryo ile devam edelim .

Facebook üzerinden anlatacağım,Şimdi ne yapabiliriz adım adım sıralayalım.

1.İlk olarak kurbanınızla aynı soyadı taşıyan sahte bir hesap açın ve netten sıradan bir insan fotosu ekleyin.Bunu yapmamızdaki amaç, kurbanın bizi kabul etmesi için.Bu şekilde izin verdiği tüm bilgilerine ulaşabileceğiz.

2.Kendimizi arkadaş olarak kabul ettirdikten sonra sıra geldi, aradığımız ve almak istediklerimize.Burda yapmamız gereken sabırlı olmak.Facebook üzerinden bir muhabbet kurmamızda fayda var. Burası önemli bir husus tur nasıl bir izlenim verdiğiniz önemlidir .

3.Muhabbet kurarken dikkat : konuşurken kurbanınıza aynı şehirden veya köyden olduğunuzu akraba olabileceğinizi vs söyleyin ve uzayın muhabbeti.(soyadımızı aynı yapmıştık kurbanımızla, bunun faydası olacaktır.)

4.Aramızdaki sohbeti ilerlettiken sonra sıra geldi sorularımıza veya amacımız , elde etmek istediğimiz neyse ona göre davranmaya başlıyoruz yemi biz çoktan atmış oluyoruz sıra almak istediğimiz bilgileri sömürmek kalıyor.

5.Eğer profilinde fotoğraf vs paylaşmamışsa onu tanıyabileceğinizi söylerek fotoğraf eklemesini isteyebilirsiniz.Büyük olasılıkla ekleyecektir.Kan kanı çeker

Not: Burada yaptığım anlatımları ve yöntemleri sadece hayali yöntemlerdir.Sosyal Mühendislik her insanın kendine göre geliştirebileceği ve uygulamaya koyabileceği konuları içerir.Ben sadece örnekler vererek bu yöntemi bahsettim önemli olan hedefe göre hareket etmek zayıf noktalarını ele alarak sosyal mühendislik kullanabilirsiniz bu sizi bir adım öne götürür. Konumuz buraya kadar bir sonraki konularda görüşmek dileğiyle .

Zer0day

Eskiler Tanır
KURUCU
Uzmanlık Alanları:
Bug Research
Güvenlik Zaafiyetleri
Siber İstihbarat
Sosyal Mühendislik
Warez
Web Güvenlik
Yazılım / Kodlama
Görev/Org: