"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."

• Yeni üyeler Neler Yapmalı, Nasıl Başlamalı? Detaylar için tıklayın
    Rütbeler ve genel görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
    Uzmanlık alanları hakkında bildirge için tıklayın
    Güncel forum kuralları için tıklayın

Xamarin Xamarin Android Programlama - 1

Merhaba değerli TurkZ.Org üyeleri. Bu konumda çoğunuzun isteyeceği bir konuya değineceğim. AndroiD programlamaya zamanında merakı olan, veya hala merakı olan herkes bilir ki Java android programlama için şarttır. Pek bilinmeyen bir platform olan Xamarin aslında çok da yeni değildir lakin adının duyulması Microsoft'un satın alması ile gerçekleşmiştir. Aslında hala da pek adı duyulmuş diyemiyoruz ki günümüzde bile çoğu hack & yazılım platformlarında xamarin nedir diye sorduğumuzda bir sürü adını dahi duymamış kişiler oluyor.

Xamarinin ne olduğunu bir önceki konumda değinmiştim. Daha doğrusu bir kaynaktan alıntı olarak tanımını göstermiştim. Konuyu şöyle bir derleyecek olursak Xamarin, Java dilini bilmemize gerek kalmadan C#, F# gibi programlama dilleri ile AndroiD, İos, Windows Phone üzerine uygulamalar geliştirebileceğimiz bir platformdur. Xamarin platformu ile uygulama geliştirebilmek için Visual Studio haricinde bir ide kullanmanıza gerek yoktur. Microsoft'un satın almasından sonra Visual Studio yazılımına eklenmiştir. Tabii siz daha önceden işime yaramaz gözü ile bakıp kurmadıysanız Xamarini Visual Studio'ya ekleyebilirsiniz. Yeni proje oluşturma ekranına gelip sol altta Visual Studio yükleyicisini aç butonuna basıp bu videolardaki gibi Xamarin kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

"Xamarin AndroiD Programlama" serime kimler katılmalı;

1) AndroiD Programlama öğrenmek isteyen ve merakı olan.
2) Bir iki konu öğrendikten sonra sıkılıp bırakmayacak kişiler.
3) Temel düzeyde C# Form eğitimi bilen kişiler; Arkadaşlar bazen bazı arkadaşlar internetten baktığı videolu kaynaklarda video sahibinin açtığı xml kodlarını gördükleri zaman gözleri korkuyor ve onları C# kodu zannediyorlar. Daha sonra da ben bu düzeyde C# bilgisine sahip değilim diyerek bırakıyorlar. Android programımızı oluştururken xml kodları ile bir alakamız olmayacak, onlar arka planda işlemlerini gerçekleştirecekler. Biz kodlarımızı sadece ve sadece C# olarak yazacağız. Xml kodları arasından ise (eğer istersek) aracımızın textini ve id değerini değiştirebiliriz.

NoT: Arkadaşlar beni yıllardır xamarin işinde uzmanlaşmış bir birey olarak görerek (eğer bu alanda bilgili iseniz) ileri düzey konular sormaya kalkmayınız. Bende bu alanda yeniyim. Sadece bir iki aydır XamariN ile ilgileniyorum ve asıl amacım sizlere temel olarak XamariN AndroiD programlamayı öğretmek ve Java'nın AndroiD için çok da gerekli olmadığını gösterebilmek.

Sizlere XamariN öğrenirken yardım aldığım Türkçe kaynakların bir listesini sunacağım. Düzenli olarak sonraki paylaşacağım konuyu beklemek yerine o kaynaklardan da kendinizi ilerletebileceksiniz.

Bu konumda aslında ilk eğitime başlamayı düşünüyordum lakin baktım ki konu çok fazla uzun oldu. 2. Seri olarak ilk AndroiD uygulamamızı gerçekleştiririz. Her gün yaklaşık 2 konumu sizlere sunacağım. Makalelerimin duyulması için desteklerinizi eksik etmeyiniz.

Teşekkürler...

Son düzenleme:

Codbar

Yarbay
Uzmanlık Alanları:
Veritabanı Sistemleri
Yapay Zeka
Yazılım / Kodlama
Eline sağlık hocam, beklemedeyiz (inşallah sonuna kadar konuların dewam eder :) )