Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Turkz Grup

Ey Türk istikbalinin evladı!

İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Nedir Bu KeyLogger ¿

MindHunter

Admin
17
T. Puanı
3
Puanları
1
Katılım
23 Kas 2022
Mesajlar
10
Konum
Bura Nere 👨‍💻
Merhaba arkadaşlar keylogger hakkında bilgisi olmayan veya önüne gelen dosyayı indiren arkadaşlar icin keyloggera bir bakalım
Bilenlerin hepsini okumasına gerek yok ama hic bilmeyenler bilgilenme anlamında mutlaka okuması gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum

İstenirse ilerde ufak çaplı bi android keylogger paylaşabilirim ama şimdilik konumuza dönelim

Hazirsaniz O zaman başlayalım


NEDİR BU KEYLOGGER ?

Casus yazılım veya izleme yazılımı olarak da adlandırılabilen Keylogger, basit bir şekilde anlatmak gerekirse klavyede yaptığınız her tıklamayı izleyen yazılımlara verilen isimdir. Aslında bu tür yazılımların temelinde klavyenizdeki tuşları gizli bir şekilde izlemek yatar. Bu şekilde bu izleme yazılımının arkasındaki kişiler klavyede neler yazdığınızı görebilir ve sizin hareketlerinizi gizli bir şekilde takip edebilirler.

Keylogger yazılımlarının iki farklı kullanımı vardır.

Bunların biri kişilerin isteğiyle kullanabilecekleri yazılımlar, diğeri ise kötü amaçlı kişilerin bilgisayarınıza gizlice yükleyerek çalıştırdığı yazılımlardır. Aklınızda “Kişiler neden böyle bir yazılım kullanmak istesin ki?” sorusu canlandıysa, çocuğunun bilgisayar üzerinde neler arattığını veya ne tür işlemler yaptığını izlemek isteyen ebeveynleri aklınıza getirebilirsiniz. Bu, Keylogger yazılımının masum yüzünü temsil edebilir.

Keylogger’ın masum ve legal olmayan yüzü ise kötü amaçlı kişilerin sizin haberiniz olmadan bilgisayarınızı takip ettiği yazılım türü. Eğer bilgisayarınızda bu tür bir yazılım mevcutsa, siz bilgisayarı açtığınız andan itibaren yazılım çalışmaya başlayacaktır. Bu aşamadan sonra hesap bilgileriniz, internet aramalarınız, kredi kartı bilgileriniz gibi gün içerisinde internette veya herhangi bir programda girdiğiniz bilgiler direkt olarak karşı tarafa iletilecektir.

Keylogger Ne Kadar Tehlikeli ?Basit bir yazılım gibi gözüküyor olsa da Keylogger günümüzün en korkutucu casus yazılımlarından biri. Öyle ki bir zamanlar yalnızca klavye hareketlerini izlediği düşünülen Keylogger yazılımlarının gün geçtikçe ekran kaydı alan versiyonları da türemeye başladı. Bu da bu tür yazılımları ultra tehlikeli kılıyor.

Bu tür yazılımlar hem klavye hareketlerinizi izleyip hem de ekran kaydı aldığı için hangi şifrenin hangi hesaba ait olduğu kolay bir şekilde görülüyor. Dolayısıyla karşı taraf hesaplarınıza daha kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Peki bu durum ne kadar ciddi bir tehlike oluşturuyor?


Eğer birileri e-posta hesabınızın şifresini, kredi kartı bilgilerinizi, özel ve paylaşılmaması gereken kişisel verilerinizi ve bunun gibi detayları öğrenirse, bunları size karşı kullanabilir ve yüksek miktarlarda paranızı almaya çalışabilir. Bunun yanı sıra kimlik hırsızlığı yaparak sizin kimliğinizi legal olmayan platformlarda kullanabilirler ve bu da başınıza çok büyük dertler açabilir.Bilgisayarıma Nasıl Keylogger Bulaşır ?


Bilgisayara Keylogger bulaşmasının farklı yolları bulunur. Biraz önce de söylediğimiz gibi bazen kullanıcılar kendi isteğiyle bilgisayarlarına Keylogger yazılımını yükleyebilirler ancak biz bunların ismini vermeyi uygun görmüyoruz. Zira bu tür programları internet ortamından bilgisayarınıza yüklerken ister istemez kötü amaçlı bir yazılım yükleme ihtimaliniz yüzde 90’ın üzerinde.


Keylogger yazılımı da temel olarak diğer kötü amaçlı yazılımlar gibi bilgisayarınıza ulaşır. Yani bir Keylogger yazılımını size gönderilen veya bilgisayarınıza indirilen bir dosyayı açarak sisteme yüklersiniz ve size bu dosyayı gönderen kişiye teslim olursunuz. Bu dosya size e-posta, metin belgesi, P2P ağlar veya bir sosyal medya mesajı aracıyla ulaşabilir ve bu dosyaları açtığınız anda eğer bilgisayarınız korunmuyorsa her şey için çok geç olabilir.

Bazı internet siteleri içerisine yüklenmiş olan virüsler nedeniyle şüpheli duruma düşebiliyor. Bu da genellikle sitelerin içerisine yüklenen Keylogger tarzı virüsler nedeniyle oluyor. Eğer bu tarz bir siteye girerseniz, Google genellikle sizleri uyarıyor ancak eğer siteye girmek için ısrar ederseniz, bu tarz sitelerden de kötü amaçlı yazılım kapabilirsiniz.

Keylogger Bulaştığını Nasıl Anlarım ?


Bilgisayarınızda Keylogger yazılımı olup olmadığını öğrenmek hiç de kolay değil zira bu yazılım birçok yönteme karşı koruma sağlaması ve gizli olarak çalışmasıyla biliniyor. Dolayısıyla eğer bilgisayarınızda Keylogger bulunuyorsa bunu öğrenmek ya da en azından tahmin etmek için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor.

Bunlardan biri, internette gezinirken bilgisayarınızın yavaşlıyor olması. Eğer internet tarayıcınızda gezinirken bilgisayarınızda gözle görülür bir performans düşüşü yaşıyorsanız, bunun muhtemel sebeplerinden biri Keylogger yazılımıdır. Keylogger’ın arkada gizlice çalışıyor olması ve bilgisayarı yoruyor olması bunun temel nedenidir.


Bu yazılımın farkına varabileceğiniz bir başka nokta ise siz yazı yazmaya çalışırken klavyeye bastığınız tuşların ekrana gelmemesi veya geç gelmesi olabilir. Bunun yanı sıra eğer bir internet sayfası açmaya çalışıyorsanız ve sayfanın grafikleri düzgün yüklenmiyorsa veya sayfa hiç açılmıyorsa, bu da sisteminizde Keylogger olduğu anlamına gelebilir.


KONUMUZ BURAYA KADARDI OKUYAN ARKADAŞLAR İÇİN BILGILENDIRICİ OLMUŞTUR UMARIM HEPİNİZE IYI FORUMLAR DILERIM DIKKATLİ OLUN .


MindHunter /
 

FeLiXX

Lojistik Grup Lideri
Admin
150
T. Puanı
43
Puanları
4
Katılım
7 Eyl 2022
Mesajlar
114
Konum
EV
Uzmanlık Alanları:
  1. Web Hacking
  2. Bug Bounty
Görev/Org:

S4tyric0n

"Ryuzaki"
Admin
223
T. Puanı
43
Puanları
8
Katılım
10 Eki 2016
Mesajlar
206
Konum
ddZ
Web sitesi
ryuzaki.in
Uzmanlık Alanları:
  1. Sosyal Mühendislik
  2. Güvenlik Zaafiyetleri
Görev/Org:
Alıntı konularda yazan kişinin adını konu bitiminde belirtelim.
Teşekkürler, bilgi paylaştıkça büyür.
 

0N3D4Y

Admin
1
T. Puanı
3
Puanları
1
Katılım
1 Ara 2022
Mesajlar
5
Konum
Siber
Elinize sağlık teşekkürler
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap